Haber

BM Sıfır Atık Zirvesi’ne katılan Emine Erdoğan’a Guterres’ten “Cumhurbaşkanlığı” teklifi

Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından New York’ta düzenlenen Sıfır Atık Özel Oturumu’na katıldı. Emine Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda Sıfır Atık Özel Oturumu’nda konuşan ilk Türk “First Lady” oldu. . Emine Erdoğan, New York’ta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

GUTERRES’TEN CUMHURBAŞKANI TEKLİFİ

Emine Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in kendisine Sıfır Atık Danışma Kurulu Başkanlığı teklif ettiğini söyledi. erdoğan “BM’den daha fazla özel toplantılarda teklif edildi. BMGS’de yaptığı konuşmada kabul ettiğini açıkladı. 30 Mart etkinliğinden önce Genel Sekreter ile özel bir görüşmemiz oldu. Orada bana Danışma Kurulu başkanlığını teklif etti. Ayrıca emsali olmadığını söylediler. Şahsım ve ülkem adına tekliften memnun olduğumu ilettim. Başkan yardımcısının da Şili’den olacağını söyledi. Bu değerli fırsatı değerlendirmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.”ifadelerini kullandı.

ATIK KONUSU HER ZAMAN ÖNEM VERDİĞİM BİR KONU OLDU”

Emine Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Atık konusu her zaman önemsediğim bir konu olmuştur. Aslında bizim kültürümüzde de böyledir biliyorsunuz. Kendi evimde olabildiğince atık üretmemeye çalıştım. ev ve atık oluşturmamak.Ancak bir gün bir dergide okuduğum bir haberle proje başladı biraz araştırma yaptım ve konunun önemini o zaman anladım.

“KİMYASAL GÜBRELER HASTALIK OLARAK GERİ DÖNÜYOR”

Evdeki yemek artıklarını bahçede kazdıkları bir çukura atarlar, diğer yapraklarla vb. karıştırarak gübre yaparlar. Bilmiyordum. Ancak Anadolu’da bilinir. Kompost makinesi çeşitlerini internetten bulduk. Konutları gördüm. Ayrıca kimyasallar nedeniyle doğal gübrelere çok değer veriyorum. Ne yazık ki kimyasal gübreler bize hastalık olarak geri dönüyor. Oradan çok üzüldüm ama ne yapacağımı da bilmiyordum.

“PEK ÇOK KURUMDA KOMPOST UYGULAMASI BAŞLADI”

Kompost en güzel çareydi. Ayrıca atıklar gitti, çöp diye bir şey kalmadı; ve kompost ile doğal gübreler oluşturulur. Beştepe’nin bahçesindeki tüm ağaçlar ve çiçekler bu yöntemle üretiliyor. Başta belediyeler olmak üzere gittiğim her yerde kompost uygulamasını tavsiye ediyorum. Şu anda geldiğimiz noktada birçok kurum ve evde kompost uygulamasına başlandı.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu