Ekonomi

Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar Sektörünün İhracat Gelirleri Arttı

TİM Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Şube Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre, bölümün yılın ilk 6 ay sonu ihracatı 5,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinin ihracat büyüklüğü bu dönemde yüzde 4 azalırken, KG başına ihracat fiyatlarındaki artış nedeniyle ihracat gelirleri yüzde 2 arttı. Şubenin toplam ihracatı içindeki payı yüzde 3,8 olan mercimekte 6 aylık ihracat 210 milyon dolar oldu.

“Yılda yarım milyon ton mercimek tüketiyoruz”

TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, mercimek ihracat birim fiyatlarının bu yıl yüzde 20’den fazla düşüşle KG başına 1 doların altına düştüğünü belirterek, şunları söyledi:

“BM Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre mercimek ekim alanı bakımından dünyada birinci sırada yer alan Türkiye, 2022 yılı rakamlarına göre yaklaşık 3,5 milyar dolar olan dünya ticaret hacminde yüzde 15’in üzerinde paya sahip. Buradaki pay, mercimeği bol tüketen ve sofralarında mutlaka yer alan bir ülkeyiz. TÜİK’in geçen yılki verilerine göre Türkiye’de mercimek tüketimi yarım milyon seviyesindeydi. Mercimeklerimiz bu yıl rahmetiyle sofralara lezzet katacak” dedi.

“İç talebin fazlasını karşılayacak durumdayız”

Tiryakioğlu, geçen sezon üretilen kırmızı mercimeğin ihraç edilememesinin ve depolarda bekletilmesinin stok fazlası oluşturduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Rekolte tahminleri için saha çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Hem depolarda bekleyen eserlerin fazlalığı hem de yeni dönemin verimliliği ile yeni yılda iç talebin fazlasını karşılayabileceğimizi gözlemliyoruz. İhracat kısıtlamasının kaldırılmasının söz konusu eserlerde iç ve dış piyasa fiyat istikrarının korunmasına da katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

“Dünyanın en lezzetli ve kaliteli mercimekleri bizde”

Tiryakioğlu, ihracatta ve iç tüketimde ekonomik önemi giderek artan mercimek üretiminde devlet desteğinin önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Küresel mercimek üretimi ve ihracatında büyük paya sahip olan ve bu payı korumak için hedef pazarlarda ekonomik ortaklık ve serbest ticaret anlaşmaları yapan Kanada gibi güçlü bir rakibimiz var. Ancak güçlü rakiplerimize karşı avantajımız, dünyanın en lezzetli ve kaliteli mercimeklerini yetiştirebilmemiz, üreticilerimiz her türlü teşvike anında yanıt verebiliyor ve üretimi artırmak için atılan her adıma hızla cevap verebiliyor.”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tarım Arazilerinin Kullanımını Sağlama Projesi’nin kamu öncülüğünde başarılı bir örnek olduğuna işaret eden Tiryakioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bakanlığımızın yüzde 75’in katkısıyla TAKEP projesiyle sağladığı tohum desteği birçok bölgede canlılık yarattı. Mercimek üretiminde yeni tekniklerin yaygınlaşması, sertifikalı tohum kullanımının artması ve uzun vadeli tarım politikalarının izlenmesi bu canlılığı daha da artıracaktır. Bu yıl küresel fiyatların düşmesi nedeniyle girdi maliyetleri artan ve ekonomik olarak zor durumda kalan üreticilerimizin TMO alımları ile desteklenmesi de üretimin sürdürülebilirliğine değerli katkı sağlayacaktır.” – GAZİANTEP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu