Haber

TCMB Başkanı Erkan, Bankanın Asıl Misyonunu Hatırladı: “Fiyat İstikrarı Finansal İstikrar İçin Çok Önemlidir”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Türkiye Bankalar Birliği üyeleriyle Finans Merkezi’nde yaptığı görüşmenin ardından TBB Başkanı Alpaslan Çakar ile kameralar karşısına geçerek, “Fiyat istikrarı çok önemli. Finansal istikrar açısından çok değerli, hem fiyat istikrarını hem de finansal istikrarı sağlayarak enflasyonla mücadele edeceğiz.

Hafize Gaye Erkan: “Fiyat istikrarı finansal istikrar için çok önemli”

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, bugün Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyesi bankaların yöneticileriyle İstanbul’da bir araya geldi.

Erkan toplantının ardından yaptığı açıklamada, çok verimli bir toplantı olduğunu belirterek, ‘Makroihtiyati çerçevenin sadeleştirilmesi sürecinde sorunlarını ve taleplerini bize ilettiler’ dedi.

Erkan’ın sözlerindeki enflasyon vurgusu dikkat çekti.

Hükümetimizin belirlediği ekonomik hedefler doğrultusunda tüm ekonomik birimlerimiz enflasyonla mücadele için kolları sıvadı. Bunu tutarlı ve maksatlı bir şekilde yapacağımızdan eminim. Fiyat istikrarı finansal istikrar için çok değerli, hem fiyat istikrarını hem de finansal istikrarı sağlayarak enflasyonla mücadele edeceğiz.

Kanunun birinci maddesine göre Merkez Bankası’nın asli görevi “fiyat istikrarını sağlamak”tır.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan ve TBB Başkanı Alpaslan Çakar açıklamalarda bulundu.

aydintepehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu