Haber

Çin, 36 Çinli şirketin ABD İhracat Kontrol Kuruluşu Listesine dahil edilmesine karşı çıkıyor

PEKİN, 16 Aralık (Xinhua) — Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada, 36 Çinli şirketin ABD ihracat kontrol varlıkları listesine dahil edilmesine karşı olduklarını söyledi.

Sözcü, ABD’nin bu hamlesine cevaben Çin tarafının Çinli şirket ve kurumların yasal hak ve çıkarlarını sıkı bir şekilde korumak için gerekli önlemleri alacağı uyarısında bulundu.

Çin tarafının 25 Çinli şirketin “doğrulanmamış liste”den çıkarıldığını fark ettiğini belirten sözcü, iki tarafın karşılıklı saygı temelinde bağlantı kurarak bazı endişeleri çözebileceklerini göstermesi nedeniyle bu hareketi memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

ABD tarafının gereksiz yere ulusal güvenlik kavramını zorladığını, ihracat kontrollerini ve diğer önlemleri istismar ettiğini belirten Sözcü, ABD’nin Çinli şirket ve kurumlara karşı tipik piyasa bozucu ve ekonomik zorbalık uygulamalarıyla devlet gücünü kullanarak harekete geçtiğini söyledi.

Sözcü, Çinli şirketlerin ABD tarafından varlık listesine alınmaya devam edilmesinin Çinli ve ABD şirketleri arasındaki olağan ekonomik ve ticari işbirliğini bozduğunu, piyasa kurallarına aykırı olduğunu, piyasa kurallarını ve uluslararası ekonomik ve ticari sistemi baltaladığını, etkilediğini söyledi. küresel endüstri ve tedarik zincirlerinin istikrarını ve bunun küresel barış ve kalkınmanın çıkarlarını baltaladığını söyledi.

Sözcü bunun Çin, ABD ve dünya için iyi olmadığını söyledi.

İhracat kontrollerinin adil, makul ve ayrım gözetmeksizin uygulanması gerektiğini vurgulayan Sözcü, bilimsel ve teknolojik kazanımların kalkınmayı destekleyecek şekilde rasyonel kullanımına, olağan uluslararası bilim ve teknoloji etkileşimlerine ve ticari işbirliklerine ya da sorun- küresel endüstri ve tedarik zincirlerinin serbest işleyişi.

Sözcü, Çin’in ABD’nin yanlış uygulamalarına bir an önce son vermesini ve Dünya Ticaret Örgütü’nün merkezinde yer alan çok taraflı ticaret sisteminin kurallarına uygun kurallara uymasını umduğunu da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu