Haber

İsveç makamlarından terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin provokasyonuna tepki

İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen, başkent Stockholm’de terör örgütü PKK/YPG yandaşlarının belediye binası önünde kışkırtmasına “iğrenç” diyerek tepki gösterdi.

Devlet televizyonu SVT’ye provokasyonla ilgili açıklama yapan Norlen, Türk tarafının yansımasını anladığını söyledi.

İsveç Meclis Başkanı, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un 17 Ocak’ta Türkiye’ye yapacağı resmi ziyareti provokasyon nedeniyle iptal etmesini, “Dün Stockholm’de yaşananlardan sonra Türk tarafının sert tepkisini anlıyorum. Bir rahatsızlık hissettim ve iğrenç buldum. ” ifadelerini kullandı.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström de SVT’ye provokasyonun İsveç’in NATO üyelik sürecini baltaladığını söyledi.

Billström, “Bu utanmaz hareket, değerli müttefikimiz Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasını sağlamak için adım adım birbirimize güvenme sürecini zorlaştırma ve geciktirme riskini taşıyor. , Türkiye’nin yansımalarını çok iyi anlıyoruz. Türkiye ile bağlarımız bizim için çok değerli.” dedi.

Tobias Billström, İsveç’in provokasyonlarla baltalanan NATO üyelik sürecinin Rusya için faydalı olduğunu savunarak, “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra İsveç’in güvenliği açısından en değerli dönemi yaşıyoruz. Bunun ciddiyetinin altını gerektiği gibi çizemedik.” .” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu