Haber

Kırklareli’nde açılacak taş ocaklarına tepkiler sürüyor

Kırklareli Vize ilçesine bağlı Okçular köyünde açılan taş ocaklarına bölge sakinlerinin tepkisi sürüyor. Bölgede dördüncü bir ocak daha açmak istediklerini söyleyen Fatma Altuntaş, “Açılmak istenen ocak burası, yeşilçam ormanlarımızın dibinde. Su kaynaklarımıza açılması isteniyor. Burada 4 taş ocağı istemiyoruz.”

Vize ilçesine bağlı Okçular köyünde halk, taş ocaklarına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Vize İnsan Doğayı Yaşama Derneği bünyesinde örgütlenen vatandaşlar, doğaya zarar verdiklerini söyledikleri taş ocaklarının kapatılmasını talep ediyor.

Bölgeye dördüncü bir ocak daha açılmak istendiğini belirten Fatma Altuntaş, şunları söyledi:

“Son 10 yılda ilçemizde arka gördüğünüz yerde 3 tane mevcut taş ocağı var. Verimli çalışıyorlar. Bu yollardan günde 700 TIR geçiyor. Bunlar yetmez, bir ocak daha açılmak isteniyor. .Bu ocak bizim yemyeşil çam ormanlarımızın başında.Su kaynaklarımıza açılmak istiyorlar.2019 yılında kendilerine dava açtık ve davayı kazandık.Ama bununla yetinmediler.Şimdi diyorlar ki ‘biz tozu önleyecektir.’ Toza bak şu an toz önlendi mi bir şey yok yerler ıslak olduğu halde yine diyorlar toz kalkıyor Ancak köyün içme suyunun ‘Kullanılamaz durumda’ olduğuna dair rapor almışlar. yıl Özel İdare Müdürlüğü köyün içme suyu deposunu yeniledi 4 yıl önce köyün içme suyu iletim limitini yeniledi bu nasıl içilmez su evraklara ekleyip Ankara’ya gönderiyorlar istemiyoruz Burada 4 taş ocağı var.”

Kaynak: ANKA / Güncel

haber-salihli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu