Haber

Türkiye, Yunanistan’a itfaiye uçağı ve helikopter gönderdi

Yunanistan’da orman yangınlarıyla mücadele sürüyor.

Başkent Atina’nın batısındaki orman yangını 4. gününde devam ediyor.

Rodos Adası’ndaki yangına müdahale devam ederken, Yunanistan Sivil Savunma Bakanlığı tarafından adadaki üç bölgede olağanüstü hal ilan edildi.

Birçok ülke yangınla mücadele ediyor

Yunanistan’ın Avrupa Birliği (AB) Sivil Koruma Mekanizmasını devreye sokma talebinin ardından İtalya ve Fransa’nın gönderdiği 4 uçak yangınla mücadelede Yunan itfaiyecilerine takviye yaparken, sahadaki söndürme çalışmalarına Romanya, Polonya ve Slovakya’dan ekipler katıldı.

Yunanistan’ın ateş açma çabasına Türkiye’den takviye geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü envanterine kayıtlı 2 itfaiye uçağı ve 1 itfaiye helikopteri uçuş kitleriyle birlikte Yunanistan’a gönderilecek.

İletişim Başkanlığı sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Yerli ve milli imkanlarla üretilen helikopterler komşuya yardım edecek

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye, Yunanistan’da devam eden orman yangınlarına müdahale için 2 amfibi itfaiye uçağı ve 1 itfaiye helikopteri gönderecek.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü envanterine kayıtlı 2 adet itfaiye uçağı ve 1 adet yangın söndürme helikopteri uçuş kitleriyle birlikte Yunanistan’a gönderilecek.

Etkin hareket kabiliyetine sahip amfibi uçaklar ile yerli ve milli imkanlarla üretilen yangın söndürme helikopteri, Yunanistan’daki orman yangınlarına müdahale için komşu ülkede kullanılacak.

habercide.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu