Haber

Eski İsrail polis şefi aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir’in görevden alınmasını istedi

Eski İsrail polis şefleri, Başbakan Binyamin Netanyahu’yu aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’i “üçüncü bir intifadanın patlak vermesine” çalışmakla suçlayarak görevden almaya davet etti.

Başbakan Netanyahu’ya hitaben düzinelerce eski İsrail polisinin imzasıyla gönderilen mesajda, “Aşırı sağcı Yahudi Güç Partisi’nin lideri Ben-Gvir görevden alınmalı.” ifadeler kullanılmıştır.

Ben-Gvir’in operasyonel olaylarda karar alma sürecine müdahale etmekle ve hem olayları hem de polisi kendi siyasi çıkarları için kullanmakla suçlandığı mesajda, Milli Güvenlik Bakanı Ben-Gvir’in kanunun kendisine verdiği yetkilere aykırı hareket etmiştir.

Ben-Gvir’in, polis amirlerine ramazan ayı boyunca işgal altındaki Kudüs kentinde yıkım emirlerini uygulamaya devam etmeleri talimatını verdiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ramazan ayında Kudüs bölgesindeki olayları yaşayan her yetkili bilir ki bu adım, yanan bir kibriti barut fıçısına atmak kadar tehlikelidir. Bu durumda en iyi senaryoda, en kötü senaryoda üçüncü bir intifada patlak verebilir.” Durum senaryosu, sınır dışındaki İslam aleminde bir ateş yakacaktır.”

Aşırı sağcı Ben-Gvir’den eski emniyet müdürlerine tepki

Öte yandan aşırı sağcı Ben-Gvir, İsrail’in “Kanal 12” televizyonuna yaptığı açıklamalarda eski emniyet müdürlerinin davet edilmesine tepki gösterdi.

Söz konusu eski emniyet müdürlerinin halk tarafından seçilmediğini ve kimsenin onlardan yardım istemediğini söyleyen Ben-Gvir, “İsrail halkı beni seçti ve ben sadece halka hizmet ediyorum” dedi. söz konusu.

Ben-Gvir, söz konusu polis şeflerinden evlerine dönmelerini ve hükümetin işlerine karışmamalarını istedi.

Aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir, güvenlik yetkililerinin “gerginliğin tırmanacağı” yönündeki uyarılarına rağmen, işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Filistin yapılarının yıkımına Ramazan ayında da devam edilmesi talimatını vermişti.

torbali-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu